Betömni a rossz fogat vagy inkább újat növeszteni helyette?
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Ha beválik néhány amerikai biológus elképzelése, ez előbb-utóbb nem lesz kérdés, melyik kezelés ajánlott fogprobléma esetén. A kulcsot az őssejtek jelenthetik.
Kőzetgyapot helyett hulladék üveg, beton helyett fa, gipsz helyett kukorica – folynak a kísérletek a karbonmentes építkezéssel.
Lehet, hogy a kurkumában található természetes vegyület ugyanolyan jó az emésztési zavarok kezelésére, mint az omeprazoltartalmú gyógyszerek? Ennek a nyomába eredtek thaiföldi kutatók, tudván, hogy Délkelet-Ázsiában a kurkumát már régóta használják gyógyászati szerként, a többi között emésztési zavarokra.
Bár a halláskárosodást elsősorban az időskorral párosítják, vannak, akiknél már 40-50 éves korukban elindul a hallásvesztés. Az első jelek, például a beszédhallás képességének csökkenése vagy elvesztése egy zajos környezetben, még nem feltűnőek, ráadásul a rendelkezésre álló vizsgálati technikák sem mindig képesek érzékelni ezeket.
Performance-nak indult, de a tudományt is szolgálta egy francia művész mazochista próbatétele. Az önkéntes emberkísérlet az éjszakai utazások kínjait és a hallucinációk természetét is érthetőbbé teszi.
Időnként csillagászati összegekért szerződtetnek futballklubok játékosokat, de vajon valóban megéri-e a befektetés? Spanyol kutatók egy egészen új módszert használtak arra, hogy meghatározzák egy-egy focista piaci értékét:
Japán kutatók honfitársaikat vizsgálva erősítettek meg egy állítást: a bármilyen irányban szélsőséges szénhidrát- és zsírfogyasztási szokások magasabb halálozási kockázattal járnak. Nem mindegy azonban, hogy nőkről vagy férfiakról van szó.
Nem egyszerű a sürgősségi ellátás a sarkvidéken vagy az űrben. Mi történik az Antarktiszon egy rákos beteggel? Miért életveszélyes beadni egy életmentő injekciót az űrben, és lovaglóülésben vagy medveöleléssel célszerűbb próbálkozni újraélesztésnél?
Nem Albert Einstein volt az atombomba atyja, de még tanácsot sem adott hozzá. Filmbéli megjelenését a népszerűségének köszönheti.
Nem is különböznek annyira a hétköznapi halandóktól az „átlagmilliomosok” (forintban: milliárdosok): ők is fontosnak tartják a munkamorált és az észszerű fogyasztást, mint sokan mások. Ezt szűrték le a Politix című francia társadalomtudományi folyóirat pénzzel foglalkozó számában megjelent kutatások.
Egy új módszerrel közelebb lehetne kerülni a további hőmérséklet-emelkedés megelőzéséhez – állítják amerikai kutatók, akik a zúzott vulkáni kőzetek szántóföldek talajába keverésének hatásait vizsgálták.
Európában talán inkább csak turisztikai veszteség, de világméretekben vészes klímakockázat, hogy visszafordíthatatlan folyamattá vált a gleccserek olvadása.
Még ha el is felejtjük az átélt viszontagságokat, az agyunk nem felejti el azokat – állítják holland kutatók.
Identitáserősítés, jobb országmarketing, szakítás a terhes múlttal, diplomáciai viták rendezése – néhány ok, amiért egy állam megváltoztathatja a nevét. A közelmúlt példáit India most újabb indokkal gazdagíthatja. De mitől NATO-kompatibilis egy országnév, miben hasonlít egy apró afrikai királyság Svájcra, és hogy kerül Törökország a vacsoraasztalra?
Bár a tünetek mások, azonos eredetre vezethető vissza négy gyakori gyermekkori allergia – állítják kanadai kutatók.
Régóta ismert az összefüggés az alvás minősége és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között. Holland kutatók most annak eredtek a nyomába, vajon fennáll-e ez a kapcsolat önmagában is, azaz más életmódbeli tényezőktől függetlenül.
A depressziósok körében végeztek vizsgálatokat a stockholmi Karolinska Intézet szakemberei.
A londoni The Economist szerint a putyinizmus mellett Orbán Viktor rendszere is példa arra, hogy a nacionalizmus felkorbácsolása a korrupciónak is kedvez.
Norvég kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy klímaváltozáshoz jellemzően köthető érzelmek – félelem, remény, szomorúság, bűntudat, harag – közül melyik késztethet a leginkább valakit arra, hogy aktívan lépjen fel az ügyben.
A globális klímaváltozás miatt gyakrabban, évi 10–15 alkalommal éri el Európát a szaharai por, és ennek következtében nemcsak több a légúti megbetegedés, vírusok és egyéb kórokozók terjedhetnek a levegőben vagy szebb naplementéket lehet fotózni, hanem a hó is gyorsabban olvad a kontinensen.